Mniej nowych aut w Polsce, ale rynek ma się dobrze

Rejestracja nowych aut osobowych: I kwartał ze spadkiem 0,1 proc. Rok zakończymy z ponad 540 tys. sprzedanych sztuk

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA podało, że z polskich salonów w marcu br. wyjechało ponad 50 tys. nowych samochodów osobowych, o 3 proc. mniej niż rok temu, a jednocześnie 14,5 proc. więcej niż w lutym br. Od początku roku zarejestrowano prawie 140 tys. osobówek, czyli zaledwie o 76 sztuk mniej (-0,1 proc. r/r) niż w I kwartale ubiegłego roku. Mniej optymistyczne wieści płyną z Unii Europejskiej, gdzie wszystkie największe rynki zanotowały spadki. Eksperci Exact Systems, zwracają uwagę na stabilność naszego rynku względem UE i prognozują, że sprzedaż aut na koniec roku przekroczy 540 tys. Podkreślają także wagę rekordu rejestracji pojazdów elektrycznych ustanowionego w Norwegii.

– W porównaniu do państw Europy Zachodniej sytuacja na rynku motoryzacyjnym w Polsce jest stabilna. Potwierdzają to wyniki z kolejnych miesięcy 2019 r. – mówi Paweł Gos, prezes Exact Systems. - Mimo że nasz rynek szczyt koniunktury ma już raczej za sobą i w tej chwili notuje minimalnie ujemną dynamikę w stosunku do zeszłego roku, to pod względem wolumenu sprzedaży jest to drugi najlepszy wynik w XXI wieku. To cieszy i wiele wskazuje na to, że w dalszej części roku również będziemy mieć do czynienia z wysokim popytem na nowe samochody osobowe. Oprócz sytuacji w największych państwach UE, warto także obserwować rynek norweski, który w marcu pobił kolejny rekord. Właśnie tam, po raz pierwszy w historii motoryzacji, sprzedano więcej aut elektrycznych niż tych z napędem tradycyjnym.  Ten wynik wytrąca elektrosceptykom kolejny argument z ręki i urzeczywistnia wizję elektromobilności jako dominującego trendu w branży automotive w niezbyt odległej przyszłości.

Marki premium z 10 proc. wzrostem

W marcu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 50 118sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 3 proc. mniej niż w tym samym miesiącu 2018 roku. Jest to drugi najwyższy wynik w XXI wieku. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 69,1 proc. kupujących. Tylko 30,9 proc. nabywców to klienci indywidualni. TOP3 marek nie zmieniło się w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca: najchętniej kupowane są modele Skody, druga na liście uplasowała się Toyota, a trzeci był Volkswagen. Rekordowy skok o +33 proc. rok do roku  zanotowała Dacia, co dało jej 5 miejsce w marcowym rankingu sprzedaży. Warto także zwrócić uwagę na ponadrynkową dynamikę rejestracji aut klasy premium +10,2 proc. w ujęciu rocznym.

W całym I kwartale 2019 roku zarejestrowano w Polsce 139 809nowych samochodów osobowych, czyli o 76 sztuk mniej (-0,1 proc.) rok do roku.

Elektryki ze wzrostem, hybrydy i diesle ze spadkiem

Z danych PZPM wynika, że w marcu z salonów w Polsce wyjechało niemal 1500 hybryd (-21,4 proc. r/r) oraz 387 aut z napędem elektrycznym(+186,7 proc. r/r). W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 24,1 proc. do 22,5 proc.), a zwiększył silników benzynowych (z 70,6 proc. do 72 proc.).

Od początku roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 4900 hybryd (-10,1 proc. r/r) oraz615samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in(+78,3 proc. r/r). Samochody z silnikami benzynowymi mają 72,9 proc. udziału w rynku, a diesle 21,6 proc. (I-III 2018: odpowiednio 71,1 proc. i 23,2 proc.).

Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych w 2019 r. ponownie przekroczy 500 tys. sztuk. Jednakże wyniki za I kwartał skłaniają ekspertów do bardziej zachowawczych prognoz niż na początku roku.

- W styczniu przewidywaliśmy, że dynamika sprzedaży w 2019 r. wyniesie 5-9 proc. – podsumowuje Paweł Gos. - Niestety będzie ona prawdopodobnie niższa. Liczba rejestracji powinna utrzymywać się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego, ale obecnie liczymy na jednocyfrowy wzrost dynamiki w granicach 3-5 proc., co powinno dać wynik na poziomie 540-560 tys. sprzedanych aut.

W UE kwartał na minusie

Kiepska passa nadal trwa w Europie. Z danych ACEA  wynika, że w marcu br. Europejczycy kupili ponad 1,72 mln nowych osobówek (-3,9 proc. r/r). W trzecim miesiącu2019 r. spadki odnotowały wszystkie największe rynki: Włochy (‐9.6 proc.), Hiszpania (‐4.3 proc. r/r), Wielka Brytania (‐3.4 proc.r/r), Francja (‐2.3 proc.r/r) i Niemcy (‐0.5 proc.r/r). Pozycją numer 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie 2,2 proc. r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

W I kwartale popyt na nowe samochody spadł w Unii o 3,3 proc. r/r, do nieco ponad 4 mln sztuk. W Niemczech rejestracje pozostały na prawie niezmiennym poziomie (+0.2 proc. r/r), ale inne kluczowe rynki pogorszyły swoje wyniki, zwłaszcza Hiszpania (‐6.9 proc. r/r) i Włochy (‐6.5 proc. r/r).

opr. PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej