Pogrzeb Lyry McKee. Powrót IRA do walki o niepodległość Irlandii Północ

Belfast przyszedł pożegnać dziennikarkę Lyrę McKee, która zginęła tydzień temu z rąk członka Nowej Armii Republikańskiej. Nowa IRA zapowiada walkę o niepodległość Irlandii Północnej i zjednoczenie jej z całą wyspą.

29-letnia McKee została śmiertelnie ranna w Wielki Czwartek. Relacjonowała przebieg zamieszek - pierwszych tak poważnych w Irlandii Północnej od ponad 20 lat. Doszło do nich, gdy północnoirlandzka policja weszła na tradycyjnie republikańskie osiedle Creggan w Belfaście, by przeprowadzić przeszukania w związku ze spodziewanymi atakami terrorystycznymi przed rocznicą irlandzkiego niepodległościowego powstania wielkanocnego z 1916 roku.

W trakcie zamieszek napastnicy rzucili w stronę prolondyńskich funkcjonariuszy kilkadziesiąt koktajli Mołotowa, doprowadzając m.in. do spalenia dwóch samochodów. W pewnym momencie zamaskowany mężczyzna otworzył ogień w stronę policji i około setki gapiów, w tym dziennikarzy. Pociski trafiły McKee.

Jak informują agencje prasowe "podczas nabożeństwa w protestanckiej katedrze św. Anny podkreślono wyzwania stojące przed podzieloną religijnie Irlandią Północną. Rodzina i przyjaciele zmarłej wspominali ją jako ciepłą i wrażliwą osobę, przypominając jej osiągnięcia dziennikarskie i zainteresowania, m.in. serią brytyjskich książek o Harrym Potterze. Na prośbę jej bliskich wielu żałobników miało ze sobą elementy ubioru związane z sagą oraz symbole mniejszości LGBT, bo dziennikarka planowała w maju zaręczyć się ze swoją wieloletnią partnerką".

Duże emocje wywołało przemówienie katolickiego księdza Martina Magilla, znajomego dziennikarki.

- Wielu z nas będzie modliło się za to, aby śmierć Lyry na swój własny sposób nie poszła na marne i przyczyniła się do budowania pokoju w Irlandii Północnej - mówił. - Od ubiegłego czwartku widzieliśmy ludzi w różnych miejscach jednoczących się przeciwko przemocy.

W pogrzebie uczestniczyła m.in. brytyjska premier Theresa May.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej