ZNP zawiesza strajk nauczycieli

Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - zapowiada prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy, ale który pokaże nowe oblicze naszego protestu - mówił na specjalnej konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością. Prawda jest taka, że strajk mógłby trwać, dlatego, że wszyscy nauczyciele są do tego gotowi, mógłby trwać także w trakcie matur i nie zdołalibyście państwo - adresuje te słowa do rządu - rozwiązać tego problemu, nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli podczas tego egzaminu, mimo że ryzykowaliście także dobro uczniów. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności. Tę odpowiedzialność musieliśmy wziąć za uczniów my, nauczyciele, dyrektorzy, a także rodzice i sami uczniowie.

Jak informuje ZNP, decyzję o zawieszeniu strajku podjęto w porozumieniu z uczniami i rodzicami, by zapewnić uczniom warunki do zakończenia nauki.

- Nie składamy broni. I nie przystąpimy do fasadowych rozmów przy okrągłym stole - podkreślił. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów.  My, nauczyciele, my, rodzice i my, uczniowie mówimy wyraźnie: nie poddamy się i nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia i docelowo miał zablokować przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasistów oraz tegorocznych matur. Egzaminy odbyły się dzięki wsparciu rzeszy wolontariuszy z przygotowaniem pedagogicznym. W sprawie matur rząd Mateusza Morawieckiego zmienił prawo umożliwiając dopuszczenie abiturientów do matur mimo obstrukcji nauczycieli związanych z ZNP i PO. Premier zaproponował również przeprowadzenie okrągłego stołu w sprawie polskiego szkolnictwa - mają w nim wziąć udział nauczyciele, związki zawodowe, politycy, uczniowie i nauczyciele. Obrady mają się rozpocząć w piątek (25 kwietnia) na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Choć ZNP zapewniało, że strajk jest apolityczny media ujawniły zdjęcia z licznych spotkań Zygmunta Broniarza i Grzegorza Schetyny. Jasne - szczególnie dla tegorocznych maturzystów - stało się, że termin strajku, w czasie kampanii wyborczej do Europarlamentu, absolutnie nie był przypadkowy.
ZNP i PO zapowiedziały, że nie wezmą udziału z okrągłym stole poświęconym edukacji  i szkolnictwu.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej