Polacy zastrzegli ponad 34 tys. dokumentów tożsamości

W ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli ponad 34 tys. zagubionych i skradzionych dokumentów tożsamości – to najwyższy wynik I kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. W tym samym okresie próbowano wyłudzić w bankach 1,1 tys. kredytów na łączną kwotę 63,3 mln zł - informują autorzy najnowszego Raportu InfoDOK prezentowanego przez Związek Banków Polskich. Banki cieszą się za to większym zaufaniem Polaków.

W I kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła o 34 117 szt. i na koniec marca zawierała łącznie ponad 1,7 mln szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Statystycznie do bazy trafiało 379 dokumentów dziennie. Patrząc na dotychczasową historię to zdecydowanie najlepszy wynik I kwartału od 2008 roku - dotychczasowy rekord z 2017 r, został pobity o 4 090 szt., tj. o 13,6 proc.

- Od 11 lat razem z bankami prowadzimy społeczną Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Bardzo nas cieszy fakt, że dziś konieczność zastrzeżenia w banku skradzionego lub zagubionego dokumentu tożsamości jest dla Polaków czymś oczywistym - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Serdecznie dziękujemy Policji, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i tysiącom gmin, które aktywnie włączyły się do tej akcji i razem z nami edukują mieszkańców.

- Zauważalny wzrost liczby zastrzeżeń dokumentów w bankach przekłada się na znaczny spadek liczby przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby. Od 2008 r. dzięki Systemowi DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zablokowano 81,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 4,5 miliarda złotych – uważa Grzegorz Kondek, koordynator kampanii dotyczącej zastrzegania dokumentów tożsamości.

Mniej prób wyłudzeń

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2019 r. wyniosła 63,3 mln zł. To wynik znacznie niższy od średniej kwartalnej, liczonej od 2008 r., wynoszącej 99,8 mln zł. Taki poziom wynika z tego, że m.in. odnotowano jedynie 4 próby wyłudzeń na kwotę powyżej 1 mln zł, z czego największa dotyczyła aż 18,4 mln zł i została podjęta na terenie województwa śląskiego. W badanym kwartale mieliśmy do czynienia z 1 117 próbami wyłudzeń. To jeden z najniższych wyników od początku publikacji raportu infoDOK (na 45 kwartałów objętych badaniem). Liczba ta wpisuje się w spadkowy trend widoczny od 2015 r. Po raz kolejny najwięcej prób wyłudzeń odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim. Statystycznie, w analizowanym kwartale, dziennie podejmowano 12 prób wyłudzeń i próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 703 tys. zł.

Chętniej ufamy bankom

Społeczna ocena sektora bankowego w ciągu minionego roku uległa poprawie, a 72 proc. Polaków deklaruje zaufanie do banków - wynika ze zrealizowanej w dniach 11-22 marca kolejnej odsłony badania opinii publicznej „Reputacja sektora bankowego”.  Badania wizerunku i reputacji sektora bankowego prowadzone są w Związku Banków Polskich nieprzerwanie od 2007 r., a od ośmiu lat do pomiaru reputacji wykorzystywana jest metodologia indeksu TRI*M.

Trend obrazujący poprawę pozytywnych ocen banków w opinii publicznej widoczny jest szczególnie w ciągu minionych trzech lat, a ostatnie 12 miesięcy okazało się bardzo znaczącym krokiem w budowie dobrej reputacji wśród Polaków, co znalazło odzwierciedlenie w szeregu wskaźników monitorujących opinie - w szczególności w deklarowanym poziomie zaufania do banków działających w Polsce.

Ocena reputacji mierzona Indeksem TRI*M wśród ogółu respondentów wyniosła w tym roku 49 punktów – o 5 punktów więcej niż w roku ubiegłym. Tym samym, sektor bankowy w Polsce po raz pierwszy od początku pomiarów z zastosowaniem tej metodologii znalazł się w obszarze dobrej reputacji dla ogółu badanych. Warto przypomnieć, że wyjściowa ocena reputacji sektora w 2012 roku wynosiła 21 punktów, co oznacza przyrost o 28 punktów w ciągu 7 lat.

Polaryzacja opinii

- Bardzo poważnie podchodzimy do opinii jaką o bankach – o całym sektorze bankowym - mają nasi klienci. Rzetelny pomiar w tym zakresie pozwala nam na obiektywną ocenę tego, co udało się zrobić, co już działa i z czego klienci są zadowoleni, a co należy jeszcze poprawić - mówi  Krzysztof Pietraszkiewicz . - W ciągu ostatnich 7 lat banki w Polsce dokonały bardzo istotnej poprawy w obszarze społecznej oceny reputacji. Z poziomu 21 punktów i reputacji określanej jako przeciętna - na pograniczu złej- przeszły do punktu, w którym na ogólnym poziomie reputację ocenia się jako  dobrą i także najlepszą wśród innych branż świadczących usługi masowe, tj. firmy telekomunikacyjne, ubezpieczyciele, firmy pożyczkowe czy SKOKi. Trzeba mieć na uwadze, że choć polaryzacja opinii maleje, to reputacja banków w naszym społeczeństwie nadal pozostaje  zróżnicowana,  niemniej już dla ponad połowy Polaków - 54 proc. - jest ona co najmniej dobra i jest to najwyższy odsetek odnotowany w naszych badaniach do tej pory.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej