Akihito, 125 cesarz Japonii, abdykował

Dziś kończę swoje obowiązki jako cesarz. Chciałbym złożyć wyrazy podziękowania za słowa wypowiedziane przed chwilą przez premiera Shinzo Abe w imieniu całego japońskiego narodu. Od momentu objęcia rządów 30 lat temu wykonywałem swoje cesarskie obowiązki z głębokim poczuciem zaufania do ludzi - powiedział zrzekając się tytułu i władzy

Abdykacja Akihito była jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Azji Wschodniej - dość powiedzieć, że transmitowały ją wszystkie telewizje świata. Dotychczasowy cesarz był piątym dzieckiem, choć pierwszym synem, cesarza Hirohito, który wziął udział w II Wojnie Światowej i podpisał bezwarunkową kapitulację Japonii po amerykańskich atakach atomowych na Hiroshimę i Nagasaki.

Akihito przeprowadził ceremonię abdykacji, która w Japonii nie zdarzyła się od ponad dwóch stuleci.

Jego przemówienie trwało niewiele ponad minutę.

- Dziś kończę swoje obowiązki jako cesarz. Chciałbym złożyć wyrazy podziękowania za słowa wypowiedziane przed chwilą przez premiera Shinzo Abe w imieniu całego japońskiego narodu. Od momentu objęcia rządów 30 lat temu wykonywałem swoje cesarskie obowiązki z głębokim poczuciem zaufania do ludzi. Uważam, iż miałem wielkie szczęście mogąc to robić. Szczerze dziękuję ludziom, którzy wspierali mnie w pełnieniu roli symbolu państwa. Życzę wraz z cesarzową, żeby era Reiwa, która rozpocznie się jutro, była stabilna i pomyślna. Z całego serca modlę się o pokój i szczęście dla wszystkich ludzi w Japonii i na świecie - powiedział podczas skromnej uroczystości.

Po ceremonii sosnową salę w kolejności opuścili: cesarski miecz, po nim cesarz, klejnoty, obie pieczęcie, cesarzowa, a następnie książę Naruhito z małżonką Masako. Naruhito za kilka godzin, po północy 1 maja, stanie się nowym, 126., cesarzem Japonii.

PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej