Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek 14 maja zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie – informuje izraelska prasa. Napastnika niedługo po incydencie aresztowała izraelska policja.

Napaść, jak donosi "Jeruzalem Post" polegała na tym, że do stojącego przed Ambasadą RP ambasadora Marka Magierowskiego podszedł mężczyzna. Rzucił się na niego z krzykiem - Magierowski zeznawał później, że nie był w stanie zrozumieć co krzyczał napastnik poza słowami "Polak, Polak". Zdążył jedynie zrobić zdjęcie jego i jego auta, co pomogło policji w zatrzymaniu.

Na polecenie izraelskiego MSZ, które zostało natychmiast poinformowane o zajściu sprawę napaści na polskiego dyplomatę potraktowano priorytetowo.

Polskę i Izrael od wielu miesięcy dzieli podejście do II Wojny Światowej. Żydzi coraz częściej mówią o polskiej współodpowiedzialności za Holokaust, którego wyłącznymi autorami i realizatorami byli Niemcy. Żydom trudno jest również uznać, że Polska była ofiarą napaści Niemiec. Chcą także, aby rząd polski wypłacił odszkodowania za mienie pozostawione przez Żydów w Polsce w czasie II Wojny Światowej.

Być może nie przez przypadek roszczenia żydowskie zbiegły się z powrotem do dyskusji na temat niemieckich reparacji wojennych dla Polski i rachunku dla Niemiec, nad którym pracują polscy politycy.

pp

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej