Przyspieszenie dla Przemysłu 4.0

Inteligentne rozwiązania w energetyce, odczytywanie obrazu ruchomego z obrazu statycznego, automatyzacja oświetlenia w magazynach i szklarniach czy zaawansowane systemy VR oraz AR. Takie i inne innowacje będą rozwijane w trzeciej edycji akceleratora KPT ScaleUP.

Inauguracja programu akceleracyjnego odbyła się 16 maja w Krakowskim Parku Technologicznym z udziałem przedstawicieli Parku, wiceprezesa Grupy Azoty – dr. Grzegorza Kądzielawskiego, zastępcy dyrektora wykonawczego ds. badań i innowacji Grupy TAURON – Pawła Ponety oraz dyrektora marketingu i strategii Lafarge Polska – Marcina Mądrego. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania 12 polskich startupów, które przeszły gęste sito kwalifikacji do akceleratora KPT ScaleUP. Warto było wzorowo przygotować się do rekrutacji, gdyż na szczęśliwców czeka do 200 tys. zł dofinansowania, szkolenia i warsztaty merytoryczne, a także możliwość dopracowania i wdrożenie własnego pomysłu we współpracy ze specjalistami z firm uczestniczących w programie akceleracyjnym: Grupa TAURON, Grupa Azoty, Astor, ES-System, Woodward, W`erner Kenkel, Grupa Vox oraz JMP Flowers.

Inauguracja trzeciej już odsłony akceleratora KPT ScaleUP była także okazją do eksperckiej rozmowy na temat czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce.

– Dla Grupy Azoty S.A., przedsiębiorstwa produkcyjnego, rozwój Przemysłu 4.0 jest jednym ze strategicznych celów. Przystąpienie do programu potwierdza wybrany kierunek – mówił dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty. - Bezpośrednią korzyścią dla nas jest możliwość pozyskania, testowania i współpracy z podmiotami posiadającymi specjalistyczne kompetencje w zakresie technologii, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka niepowodzenia. Dodam, że korzyści z programu są obopólne. Doświadczenia uzyskane przez obie strony w przyszłości przyczynią się do lepszego zrozumienia oczekiwań i możliwości dużych i mniejszych podmiotów gospodarczych, co w perspektywie przełoży się na zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. W obecnym naborze spółkę zainteresowały rozwiązania z zakresu BigData i Internetu Rzeczy, które wpisują się w nasze potrzeby.

Reprezentanci Grupy TAURON podkreślali, że firma po raz kolejny sięga po narzędzie, jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały, że jest to efektywny sposób na znajdowanie szybko wdrażalnych rozwiązań biznesowych. Tym razem w centrum zainteresowania energetycznego giganta znalazły się takie obszary, jak: smart city, smart home, industry 4.0 oraz inteligentne sieci dystrybucyjne. W KPT ScaleUP TAURON będzie poszukiwał m.in. startupów posiadających perspektywiczne rozwiązania dotyczące zastosowania technologii internetu rzeczy (komunikacja, sensory, analityka) dla domu, czy też zarządzania m.in. komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej.

Marcin Mądry z Lafarge Polska zwracał z kolei uwagę na to, jak istotna dla branży budowlanej jest czwarta rewolucja przemysłowa, a szczególnie wiążąca się z nią automatyzacja i robotyzacja. Dla niego udział w KPT ScaleUP to szansa na współpracę z ludźmi myślącymi poza schematami i nie bojącymi się śmiałych wizji.

Startupy czeka teraz seria szkoleń i warsztatów z obszaru brandingu, zarządzania firmowymi finansami czy customer service. Zespoły rozpoczną też indywidualne prace z przemysłowymi partnerami, prowadzące do wdrożeń nowatorskich pomysłów w fabrykach i zakładach. Efekty współpracy zostaną zademonstrowane podczas zaplanowanego na jesień Demo Day.

Przebieg programu akceleracyjnego można śledzić na oficjalnym fanpage’u KPT ScaleUP.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

 

not.PP

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej