Niski wzrost gospodarczy eurolandu

Komisja Europejska publikuje prognozę wzrostu dla krajów strefy euro w 2019 r. Pozostanie – jak przewidywano wcześniej – na poziomie 1,2 proc. PKB.

Analitycy z KE podtrzymują prognozę dynamiki PKB dla strefy euro na 2019 r. na poziomie 1,2 proc., a na 2020 r. obniżyli do 1,4 proc. z 1,5 proc. KE obniża prognozy dla inflacji w eurolandzie na 2019 r. do 1,3 proc. z 1,4 proc., na 2020 r. też obniżono do 1,3 proc. z 1,4 proc.

Raport Komisji Europejskiej mówi, że gospodarka europejska wskazuje wprawdzie na mocy popyt wewnętrzny, jednak eksport wciąż będzie przytłumiony.

„W najbliższym czasie aktywność gospodarcza w strefie euro będzie zależeć od sposobu, w jaki rozwiążą się trzy rozbieżności w gospodarce strefy euro” – informuje KE w raporcie. I wyjaśnia, że chodzi o odporność sektora usług i rynku pracy w obliczu słabości sektora produkcji, silny wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej (co kontrastuje ze spowolnieniem w Niemczech i we Włoszech) a także brak przejścia od wyższych płac do wyższej inflacji bazowej.

pp

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej