‘The Times’: Julian Assange współpracował z rosyjskim wywiadem

Niedługo po zakończeniu amerykańskiego śledztwa w sprawie wpływania Rosjan na wyniki wyborów prezydenckich w USA ‘The Times’ donosi, że były próby wpływania na wynik wyborczy. Stał za nimi rosyjski wywiad i… Julian Assange, założyciel serwisu WikiLeaks, który ukrywał się przed amerykańskim, szwedzkim i brytyjskim wymiarem sprawiedliwości w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Koniec końców Ekwador uznał, że towarzystwo dziwaczejącego samotnego Assange’a, który bywało, że jeździł po ambasadzie na deskorolce i malował ściany, uznało że twórca WikiLeaks musi się wynieść. Niemal natychmiast został aresztowany przez brytyjską policję – obecnie odsiaduje wyrok 50 tygodni pozbawienia wolności za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie w 2012 roku i próbę uniknięcia sprawiedliwości przez skorzystanie z azylu politycznego w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Wiadomo już jednak, że podczas swojego pobytu w ambasadzie Ekwadoru Assange spotykał się z rosyjskimi służbami oraz Rosjanami związanymi z Kremlem. Na liście nazwisk znalazł się m.in.  Nikołaj Bogaczychin, szef londyńskiego biura propagandowej rosyjskiej telewizji RT, który także podczas jednej z wizyt miał przekazać mu dysk USB.

Raport na temat działań Assange’a przygotowała – na zlecenie rządu Ekwadoru - hiszpańska firma doradcza UC Global, która ocenia, że "bez wątpliwości istnieją dowody na powiązania Assange'a z rosyjskimi służbami wywiadowczymi”.

Australijczyk osobiście nadzorował publikacje e-maili kandydatki Partii Demokratycznej na prezydenta USA Hillary Clinton, a wcześniej spotykał się z hakerami, m.in. z Niemcami Andrew Muellerem-Maguhnem i Berndem Fixem, którzy mogli być kurierami przenoszącymi wykradzione informacje. Assange stworzył również listę osób, które miały prawo odwiedzać go bez konieczności poddawania się wcześniej kontroli bezpieczeństwa, a w obawie przed podsłuchami część spotkań odbywał nawet w damskiej toalecie.

W lutym 2020 roku rozpocznie się sprawa w sprawie amerykańskiego wniosku o ekstradycję Assange'a do Stanów Zjednoczonych w związku z 18 zarzutami, w tym dotyczącymi współpracy z Chelsea Manning przy złamaniu hasła do zastrzeżonego zbioru danych, które zostały później opublikowane przez WikiLeaks.

P.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej