HOLOKAUST PO PARYSKU- Artur Adamski

Francuzi należą do tych, którzy mantrę o rzekomym polskim antysemityzmie klepią najczęściej, choć w swoim dorobku mają zbrodnie o skali nieporównywalnej ze wszystkim, co najgorsze w całych dziejach stosunków polsko–żydowskich. Paryż z otwartymi ramionami wita chętnych do opowiadania o rzekomych polskich zbrodniach. Rocznice rzeczywistych własnych zbrodni pomija milczeniem.

W połowie lipca minęło 77 lat od jednej z największych francuskich akcji uwięzienia Żydów i skierowania ich do obozów zagłady. Przeprowadzona została niemal bez angażowania Niemców. Francuski rząd kolaboracyjny wysłał do jej realizacji 9 tysięcy swoich policjantów. Wsparło ich 3400 ochotników z organizacji Jacque’a Doriota (francuskiego komunisty, a następnie faszysty i kolaboranta). 16 i 17 lipca 1942 zdołali oni schwytać 13 152 Żydów (w tym 4051 dzieci) i uwięzić na terenie welodromu kolarskiego, znajdującego się w pobliżu Wieży Eiffla (stąd obławę w czasach, gdy o niej pamiętano, nazywano Akcją Vel d’hiv). Warunki uwięzienia były fatalne – na ponad 13 tysięcy ludzi przypadało 5 toalet i 1 kran z wodą. Stłoczonym odebrano własność, czasem nawet w postaci zmiany ubrania. Brutalnie rozdzielano rodziny, w oddzielnych sektorach upychając mężczyzn, kobiety, dzieci. Próbujących uciekać, zabijano. Wszyscy zostali przewiezieni do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz. Udało się przeżyć 25 osobom, w tym ani jednemu dziecku.

W 1947 roku przed francuskim sądem postawiono zaledwie dziesięciu (z kilkunastu tysięcy!) czynnych uczestników obławy. W wyniku tego, że większość została uznana za członków francuskiego ruchu oporu, co według sądu było bohaterstwem rozgrzeszającym z wszelkich win, jedynie dwóm osobom wymierzono kary po dwa lata więzienia.

W związku z tym, że udział Francuzów w Holokauście jest dziś całkowicie zapomniany, może zasadne byłoby upamiętnienie tych ofiar w Muzeum II Wojny Światowej lub w Muzeum Niemieckiego Obozu Zagłady Auschwitz.

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej