Po ciężkiej walce z chorobą odeszła Renata Jasińska

W niedzielę 04.08.2019 r. o godz.13.15 po ciężkiej walce z chorobą odeszła Dyrektor Artystyczna Integracyjnego Teatru Arka, założycielka, wybitna aktorka i reżyser, scenarzysta. Renata Jasińska. Dla sztuki teatralnej i wielkiej miłości do Niej, poświęciła nieomal całe swoje życie, bez reszty się temu oddała płacąc za to najwyższa cenę.

Dorota Lech z Teatru Arka tak żegna Renatę:

"Najbardziej bolą odejścia tych którzy są Nam najbliżsi sercem". A Ty Renatko byłaś dla Nas taką właśnie "Najbliższą Nam wszystkim i każdemu z osobna sercem "Chociaż Twój żywiołowy" włoski" temperament bywał czasem burzliwy, to tak naprawdę wszyscy Cię kochaliśmy .Bo byłaś takim "Naszym Kolorowym Ptakiem" jakich już na tym świecie próżno byłoby szukać.

Miłość to uczucie, które przekracza wszystkie granice również te w czasie i przestrzeni. Niech Bóg Wynagrodzi Ci Renatko wszelkie dobro niech Przyjmie Twą duszę do Swojego Królestwa i Pozwoli Ci Grać Razem z Aniołami Najpiękniejszy Spektakl na Błękicie Słonecznego Nieba.

 

Renata Jasińska-Nowak urodziła się 17 marca 1953 w Zielonej Górze. W 1978 roku obroniła dyplom na Krakowskiej PWST. Pierwsze kroki jako aktorka stawiała na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, w sezonie 1972/73 na scenie lalkowej. Od 1978 do 1981 roku była aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek we Wrocławiu, a w latach 1981-1987 aktorką Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.  Od 1980 członkini Solidarności, wiceprzewodnicząca Komitetu Zakładowego we Wrocławskim Teatrze Lalek, współpracowniczka środowiska Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. W latach 1983-1989 była współpracowniczką Komitetu Kultury Niezależnej we Wrocławiu oraz wrocławskiego niezależnego teatru Nie Samym Teatrem. W 1983 współzałożycielka, do 1988 aktorka, scenarzystka i współreżyser

Wielokrotnie przesłuchiwana, zatrzymywana oraz pozbawiana ról w jeleniogórskim teatrze. W VIII 1987, pod naciskiem SB, dyrekcja Teatru im. C.K. Norwida nie przedłużyła z nią umowy o pracę.

W latach 1984–1987 współtworzyła – wspólnie z Iwoną Stankiewicz aktorką oraz aktorem Andrzejem Nowakiem – niezależny teatr Scena 44, którego spektakle prezentowane były w kościołach na terenie całej Polski. 

Ze względu na działalność polityczną została zatrzymana przez Służbę Bezpieczeństwa, a następnie usunięta z jeleniogórskiego teatru.

W latach osiemdziesiątych Renata Jasińska związana była z Solidarnością Walczącą, której przewodniczącym jest Kornel Morawiecki.

W latach 1987-1993 aktorka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego. W 1989 współzałożycielka (ze Zbigniewem Górskim i Andrzejem Nowakiem) reaktywowanej Solidarności we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Do 16 II 1988 rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Jeleniej Górze w ramach SOS kryptonim Renia.

Od 1992 roku, jako jeden ze współzałożycieli, nieprzerwanie związana z Teatrem Arka we Wrocławiu. Prowadzi teatr samodzielnie, z powodzeniem łącząc rolę aktorki, autorki scenariuszy, reżyserki i dyrektorki teatru. Będąc jego spiritus movens odważnie i z rosnącym powodzeniem rozszerza zakres działalności artystycznej, skupiając wokół siebie ludzi wrażliwych, zdolnych i otwartych na twórcze eksperymentowanie w teatrze

W 2004 roku zaprosiła do realizowanych przez siebie przedstawień osoby  niepełnosprawne jako aktorów, którzy stali się równie ważną częścią zespołu jak zawodowi aktorzy i występują w niemal każdym przedstawieniu teatru.

 

Laureatka wielu prestiżowych nagród:

Zagrzeb (Jugosławia) - Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek - I nagroda za rolę Pinokia (1978),

Toruń - Fetiwal Teatrów Jednego Aktora - nagroda za rolę Pani w "Pokojówkach" Jeana Genetana (1979)

Nagroda Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu,

Laureatka Nagrody Miasta Wrocławia (1980r.)

Nagroda Polcul Foundation za działalność artystyczną NTSCiC (1986 r.)

 

Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie teatru (2004 r.)

Złoty Medal  – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013 r.)

Honorowa Odznaka Miłośników Wrocławia (2013r.)

Laureatka konkursu Akcja Akacja, Akcja Dąb "Niezwykły Dolnoślązak" (2013 r.)

Wyróżnieniem i podziękowaniem za  walkę o wolność Polski w latach 1983-1988 i Scene 40 i 4 dla Renaty Jasińskiej (1.03.2016 Piechowice)

 

24 lipca 2016 z rąk przewodniczącego Solidarności Walczącej, posła Kornela Morawieckiego Dyrektor Teatru Arka Renata Jasińska otrzymała Krzyż Solidarności Walczącej.

 

Dnia 13.02.2017r. Renata Jasińska - Nowak odznaczona została KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Dnia 12 grudnia 2017r  Renata Jasińska została odznaczona MEDALEM NIEZŁOMNYCH od Solidarności Dolnośląskiej

 

Od 2011 członek Rady Kultury Dolnego Śląska.

 

Uroczystości pożegnania Dyrektor Integracyjnego Teatru Arka Renaty Jasińskiej odbędą się 10.08.2019 o godz 11 na ul. Kiełczowskiej 90 na Psim Polu we Wrocławiu Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych Jesteś My oraz Zespół Integracyjnego Teatru Arka

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej