Sąd rozwiązuje stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”

Sąd Rejonowy w Gliwicach decyduje się rozwiązać stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którego członkowie w maju 2017 roku uczestniczyli – razem z dziennikarzami stacji TVN - w sfilmowanych przez tę telewizję i wyemitowanych jako reportaż śledczy obchodach urodzin Adolfa Hitlera.

Obchody urodzin największego rzeźnika ludzkości odbywały się w lesie w pobliżu Wodzisławia Śląskiego. W miasteczku znajdowała się formalna siedziba stowarzyszenia i to tamtejszy starosta złożył, wspólnie z okręgową prokuraturą, wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia.

Postępowanie w tej sprawie trwało ponad pół roku. Członkowie rozwiązanej organizacji zaprzeczali, że to stowarzyszenie było organizatorem haniebnych urodzin, choć potwierdzali, że brali w nich udział.

Toczące się w Gliwicach powstępowanie miało m.in. rozstrzygnąć, czy stowarzyszenie złamało prawo, propagując nazizm i gloryfikując Hitlera. Jak dowodził prokurator nie tylko podczas sfilmowanego przez TVN spotkania doszło do rażącego naruszenia prawa poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej. Musiało do takiego propagowania nazizmu dochodzić również wcześniej. Członkowie organizacji odżegnują się od nazizmu – przed tym zarzutem bronią się zresztą w odrębnych procesach karnych.

Śledztwo w sprawie obchodów 128. rocznicy urodzin Hitlera wszczęto w styczniu 2018 r. po emisji w telewizji TVN reportażu pt. "Polscy neonaziści". Dziennikarze pokazali w nim m.in. obchody zorganizowane ponad pół roku wcześniej w lesie koło Wodzisławia Śląskiego. Na polecenie prokuratury ABW zatrzymała wówczas uczestników tego spotkania i przeszukała ich mieszkania. Znalazła tam flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Na publikowanym przez telewizję materiale można było zobaczyć również pracowników telewizji pozdrawiających się wyciągniętą ręką. Przekonywali jednak oni, że robili tak wyłącznie po to, aby zgromadzeni nie zorientowali się, że są dziennikarzami.

pp

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej