Elżbieta II wygłosiła mowę tronową. Brexit na pewno w październiku

Wyjście z Unii Europejskiej to podstawa programu rządowego, który przedstawiła w mowie tronowej królowa Elżbieta II. Idą za tym nowe regulacje prawne dotyczące usług finansowych, handlu, rolnictwa i swobody przepływu osób z Unią Europejską. Czy oznacza to wprowadzenie wiz m.in. dla Polaków? Tak mogą się skończyć brytyjskie zmiany.

Niezależnie od wiz – zgodę na ich wprowadzenie będzie musiała wydać większość Izby Gmin, a tej rząd Borisa Johnsona nie ma, w związku z odejściem części jego posłów. Nie wykluczone jednak, że przejdzie rządowy system punktowy dla potencjalnych imigrantów, który ma być wprowadzony do 2021 roku.

Rząd Johnsona planuje również skupienie się na walce z przestępczością – zmiany w prawie mają wydłużyć kary za poważne przestępstwa i recydywę. Zaostrzone mają być kary dla zagranicznych przestępców, którzy po deportacji z Wielkiej Brytanii będą próbowali do niej powrócić. W związku z planami Johnsona konieczne będzie zwiększenie ochrony funkcjonariuszy policji oraz liczby policjantów na brytyjskich ulicach.

Opozycja parlamentarna Borisa Johnsona przekonuje, że żaden z planów nie będzie zrealizowany. A skoro tylko wyjaśni się kwestia Brexitu planowana na 31 października bez względu na to, czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, czy nie zostaną rozpisane przedterminowe wybory.

- Mowa tronowa królowej była zupełną stratą czasu królowej i naszą – zapowiedział Jeremy Corbyn, lider opozycyjnych laburzystów. - To było nic więcej, niż prezentacja programu wyborczego Partii Konserwatywnej.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej