Belgowie chcą zabijać chorych na demencję, a Holendrzy – dzieci

Flamandzcy Liberałowie i Demokraci, czyli wiodąca belgijska partia chce zmienić prawo tak, aby osoby z demencją miały prawo do eutanazji. Nie będą mieć szans na zmianę zdania. Holendrzy natomiast mówią o świadomej konieczności eutanazji dzieci do 12 lat. Opowiada się za tym większość pediatrów.

- Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję – mówi Robby De Caluwé, poseł Open VLD . - W ten sposób możemy uniknąć wielu poniżających sytuacji. Wiem, że ludzie chcą podejmować decyzję, kiedy są w stanie to zrobić, ponieważ obawiają się, że będzie za późno.

Partia Open VLD przedłożyła projekt ustawy, aby stosować testament życia do osób, które stały się niezdolne do świadomego wyrażenia zgody na eutanazję z powodu demencji, krwotoku mózgu, nowotworów lub choroby Parkinsona. To nie pierwszy projekt tego typu w Belgii. Podobny głosowano już – nieskutecznie – w 2015 roku.

Holendrzy, którzy również zezwalają na eutanazję, chcą natomiast pójść o krok dalej i prawnie zezwolić na eutanazję dzieci do 12 lat. Z ogłoszonego właśnie raportu i badania w tej sprawie przeprowadzonego wśród holenderskich pediatrów wynika, że 84 proc. pediatrów domaga się takiego rozwiązania prawnego.

Eutanazja dzieci miałaby się odbywać za zgodą dziecka i jego rodziców oraz pod opieką psychiatrów i psychologów.

Według BioEdge, holenderskiego serwisu dla lekarzy zajmującego się bioetyką, każdego roku ze śmiercią dzieci zmagających się z nieuleczalnymi chorobami spotyka się w tym kraju około 60 lekarzy. Jak na razie holenderskie prawo dopuszcza... eutanazję niemowląt do 1 roku życia oreaz dzieci pomiędzy 12 a 16 rokiem życia.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej