Które branże podniosły wynagrodzenia w 2019 roku?

W ciągu ostatniego roku podwyżkę otrzymała niemal połowa pracowników (49 proc.). Jednocześnie aż 61 proc. osób, które nie dostało podwyżki, chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka. To oznacza, że wynagrodzenie nadal jest ważnym czynnikiem determinującym decyzje zawodowe.

Osoby zajmujące się pozyskiwaniem talentów, docierają dziś do niemal wszystkich kandydatów, kusząc ich atrakcyjnymi ofertami i zmianą pracy. Przygotowany przez Devire raport „Rynek Zmiany Pracy” potwierdza, że aż 83 proc. specjalistów i managerów, którzy nie są zadowoleni ze swoich zarobków, jednocześnie otrzymuje zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym. To stwarza duże ryzyko straty pracownika.

Kto otrzymał podwyżkę?

Z raportu „Rynek Zmiany Pracy” wynika, że o przyjęciu oferty pracy decyduje przede wszystkim duet pieniędzy i możliwości rozwoju (odpowiednio 65 i 66 proc. wskazań w badaniu). Największą presję płacową widzimy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych – aż 78 proc. respondentów z tego sektora przyznaje, że otrzymało podwyżkę w 2019.

Warto zauważyć, że 44 proc. osób w tej branży zdecydowało się na zmianę pracy, która zazwyczaj wiąże się z większym wynagrodzeniem. Można więc szacować, że pozostałe 34 proc. stanowią pracownicy, którzy otrzymali większą pensję, nie zmieniając pracodawcy.

Ta informacja nie dziwi, ponieważ SSC/BPO rośnie w Polsce rok do roku. Jak wynika z najnowszego raportu ABSL – w ciągu ostatnich trzech lat, dziennie tworzonych było średnio 85 nowych miejsc pracy w sektorze. Całkowite zatrudnienie wynosi 307 tys. pracowników, czyli 10 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Tak duża dynamika zatrudnienia powoduje, że firmy muszą konkurować ze sobą o dostępne talenty.

Biorąc pod uwagę fakt, że nowych miejsc pracy w branży SSC/BPO przybywa z dnia na dzień, to pracodawcom nie pozostaje nic innego jak oferowanie bardzo konkurencyjnych warunków pracy – w tym wynagrodzenia i podwyżki, które zniechęcą kandydata do zmiany. Poza wiedzą specjalistyczną w danym obszarze, jednym z kluczowych elementów, determinujących wzrost wynagrodzeń, jest znajomość języków obcych. Niektóre stanowiska wymagają znajomości minimum dwóch języków jednocześnie. Przykładowo specjalista posługujący się jednym z języków skandynawskich może liczyć nawet na 15 proc. wzrost wynagrodzenia.

- Wniosek jest prosty: im więcej języków w swoim portfolio posiada kandydat, tym atrakcyjniejszy jest dla pracodawcy. To z kolei przekłada się na większą konkurencję o kandydata i częstsze oferowanie podwyżki - uważa Krzysztof Stanczykiewicz, manager zespołu SSC/BPO w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

Motoryzacja i lotnictwo w czołówce

Zarówno motoryzacja, jak i lotnictwo doświadczają trudności w pozyskaniu inżynierów, a także wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Stąd wynika druga pozycja w zestawieniu sektorów, które najczęściej oferowały podwyżki w 2019 roku. Jak wynika z raportu „Rynek Zmiany Pracy” – aż 61 proc. pracowników w motoryzacji i lotnictwie dostało wyższą pensję.

Stosunkowo wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń kadry inżynieryjnej w firmach produkcyjnych związanych z sektorem motoryzacyjnym i lotniczym spowodowana jest kilkoma czynnikami. Oprócz niespecyficznych – takich jak ogólny wzrost wynagrodzeń – można pokusić się o wskazanie kilku czynników charakterystycznych dla tych gałęzi przemysłu. Warto zwrócić uwagę na to, że ponad jedna trzecia respondentów zmieniła pracę (39 proc.), a wraz ze zmianą pracy, następuje polepszenie warunków zatrudnienia. Bezpośrednio z tym związane są podwyżki dla osób, które organizacje starają się zatrzymać, mając świadomość trudności w pozyskaniu odpowiednich specjalistów z rynku.

Firmy IT nie tak chętne do podwyżek

Innym powodem, który można wskazać jest stopniowe przenoszenie akcentu z działalności czysto produkcyjnej na inwestycje w działy rozwoju oraz centra techniczne – w tym przypadku wzrost wynagrodzeń we wspomnianych sektorach często jest związany z zatrudnianiem inżynierów o innym profilu niż w przypadku zakładów produkcyjnych – mam tutaj na myśli zwłaszcza specjalistów związanych z obszarem IT, rozwojem oprogramowania wbudowanego, bezpieczeństwem i funkcjonalnością systemów.

Ciekawą sytuację obserwujemy w IT. Choć jest to branża, która od lat oferuje satysfakcjonujące wynagrodzenia, to w porównaniu do SSC/BPO oraz motoryzacji i lotnictwa, pracownicy nie tak często mogą liczyć na podwyżkę. IT znalazło się dopiero na trzecim miejscu zestawienia – 59 proc. respondentów badania z tej branży zadeklarowało, że dostało wyższą pensję w 2019 roku – mówi Rober Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej