Boris triumfator. Torysi wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała wczorajsze przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin zdobyli przewagę 76 mandatów. To największe zwycięstwo torysów od czasów Margaret Thatcher. I zapowiedź brexitu w terminie.

Partia Konserwatywna w nowej Izbie Gmin będą mieć 364 mandaty - to o 47 więcej niż uzyskali w poprzednich wyborach (2017 r.).
Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn po sromotnej porażce (najgorszy wynik od 1935 roku) podaje się do dymisji.
Zwycięstwo torysów oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE w ustalonym terminie, czyli 31 stycznia przyszłego roku jest przesądzone. Przed wyborami zwolennicy Johnsona zapowiadali, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pod obrady parlamentu wróci ustawa o porozumieniu z UE w sprawie warunków wyjścia.
I rzeczywiście faza po Brexicie rozpocznie się 1 lutego 2020 roku. 


- Obecnie nie ma wątpliwości, że brytyjski parlament zaakceptuje porozumienie premiera Borisa Johnsona dotyczące wystąpienia z Unii – mówi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. - Boris Johnson będzie dysponował znaczną większością. Logiczne wydaje się, że umowa Johnsona z UE dotycząca Brexitu zostanie zaakceptowana przez parlament, a zatem wyjście z Unii nastąpi 31 stycznia, co oznacza, że będziemy w fazie pobrexitowej od 1 lutego.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej