Nowy szef Banku Anglii! Zostaje nim Andrew Bailey

Choć Andrew Bailey, od 2016 roku szef brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego, otrzymał nominację w piątek, 20 grudnia, stery brytyjskiego banku centralnego przejmie dopiero w połowie marca – niemal trzy miesiące po oficjalnym rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. To będzie trudna kadencja.

Bailey zastąpi na stanowisku Marka Carneya, który przez osiem lat walczył o jak najsilniejszą pozycję brytyjskiego funta. Carney, z pochodzenia Kanadyjczyk, był również pierwszym w historii obcokrajowcem kierującym Bank of England.

- Andrew Bailey był wyróżniającym się kandydatem w bardzo wyrównanej stawce. Jest właściwą osobą, by kierować Bankiem w momencie, gdy tworzymy nową przyszłość poza UE i wyrównujemy szanse w całym kraju - oświadcza Sajid Javid, brytyjski minister finansów.

Bailey niemal całą swoją karierę zawodową spędził w Banku Anglii, w którym pracę zaczął w 1985 r. Był m.in. głównym skarbnikiem BoE w latach 2004-2011, co oznacza, że jego podpis znajduje się na wszystkich banknotach wyemitowanych w tym okresie, a w latach 2013-2016 był jednym z czterech zastępców gubernatora. W 2016 r. został szefem FCA (nadzór finansowy). Bailey będzie on 121. gubernatorem w historii BoE, jego kadencja potrwa osiem lat.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej