Wielka kompromitacja brytyjskich służb specjalnych

Uchodzące - dzięki serii książek i filmów o Jamesie Bondzie, agencie 007 - za jedne z najlepszych w świecie służby specjalne Jej Królewskiej Mości zaliczają kolejną, po 2004 roku wielką kompromitację. Plany budynku brytyjskich tajnych służb zostały zgubione podczas remontu - o czym informują brytyjskie media.

Na domiar złego podczas remontu zaginęło również ponad 100 dokumentów z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", choć jak informują brytyjskie bulwarówki, żadne z tych dokumentów nie należały do kategorii materiałów wywiadowczych.
Urzędnicy ds. bezpieczeństwa przeszukali dokładnie miejsce remontu, a osoby z dostępem do dokumentów zostały przesłuchane w oddzielnej części siedziby głównej. Chociaż niektóre dokumenty zostały później znalezione, niektórych nadal nie udało się odzyskać - i urzędnicy przyznają, że nie wiadomo, gdzie mogą być.
Plany, które pokazywały wewnętrzny rozkład pięter budynku i lokalizację alarmów bezpieczeństwa, były przechowywane w bezpiecznym pomieszczeniu, do którego dostęp miało tylko około 40 osób.
Wyjaśnienie braku zachowania procedur bezpieczeństwa składał niemal cały management firmy Balfour Beatty, która wygrała przetarg na remont budynku Służb Specjalnych. Umowa z firmą została rozwiązania natychmiast po przesłuchaniach. 
W 2003 i 2004 roku jedna z urzędniczek i tłumaczek służb poinformowała media o prośbie amerykańskiego wywiadu na temat poszukiwania "haków" na dyplomatów niektórych z państw - członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodziło o przegłosowanie na RB ONZ decyzji o ataku na Irak rządzony wówczas przez Saddama Husaina. Rada nie wyraziła zgody na atak, więc Amerykanie dążyli do ponownego głosowania w tej sprawie.
Urzędniczka przyznała się do wyniesienia dokumentów, jednak Prokurator Generalny Królestwa wycofał akt oskarżenia zdając sobie sprawę, że w toku procesu będzie musiał przedstawić Sądowi (a także stronom procesu) tajne dokumenty dotyczące rozmów rządu brytyjskiego z amerykańską administracją o planowanej wojnie w Iraku.

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej