To już koniec Holandii. Od tego roku mamy Niderlandy

Holenderski rząd zdecydował o zmianie nazwy kraju. Na Niderlandy. I nawet jeśli będzie to kosztowało - jak oszacowała holenderska rada ministrów - 200 tys złotych, zmiana nazwy się opłaca, bo dotychczasowa źle się kojarzyła.

To, że się źle kojarzyła rząd w Hadze wiedział po badaniach przeprowadzanych na licznych turystach odwiedzających ten kraj i jeszcze liczniejszych, którzy Holandii odwiedzać nie chcieli. Nie chcieli bo najpiękniejsze miasto Holandii, czyli Amsterdam, kojarzyło się zbyyt mocno z dzielnicą czerwonych latarni, czyli największą dzielnicą domów publicznych w Europie. Na domiar złego większość turystów przyjeżdżała do Holandii ze względu na liberalne prawo dotyczące miękkich narkotyków i sklepy-kawiarnie, w których można było kupić i zapalić marihuanę oraz haszysz. 
Projekt zmiany nazwy kraju został przygotowany przez rząd w Hadze w pierwszych miesiącach ub. roku i zatwierdzony w październiku 2019 roku. Zmiana pociągnie za sobą koszty - budżet państwa wyda na wprowadzenie nowej nazwy 200 tys. euro - tyle będzie kosztowała instytucje państwowe, ministerstwa, urzędy, rady lokalne i uniwersytety zmiana m.in. stron internetowych i starego logo promującego niderlandzkie państwo na arenie międzynarodowej. Na nowe logo składają się litery "NL" tworzące kształt tulipana.
Jak tłumaczą władze Niderlandów nowa nazwa ma przede wszystkim zmienić postrzeganie kraju i przestać kojarzyć się z prostytucją i narkotykami. 
Nazwa Holandia odnosiła się głównie do krainy, w której znajduje się stolica kraju Amsterdam, a także Rotterdam i została zatwierdzona ponad 200 lat temu, a region ten już od średniowiecza był najbardziej rozwinięty.
To nie pierwszy europejski kraj, który zdecydował się na woltę z własną nazwą. Od 2016 roku Republika Czeska jest już Czechią. Rząd w Pradze uznał, że Republika Czeska była zbyt trudna do opanowania przez obcookrajowców i kłopotliwa dla biznesu. Czesi złożyli więc do ONZ notę werbalną z wnioskem o publiczne opublikowanie nowej nazwy. I od czasu zgody ONZ żyją w Czechii - warto zauważyć, że nazwa przyjęła się natychmiast i jeszcze w tym samym roku pojawiła się w przewodnikach i na mapach.

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej