Iran: Zestrzeliliśmy ukraiński samolot. Prosimy o wybaczenie

Komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko ważnego obiektu wojskowego Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za wrogi. Rakiety zestrzeliły go – śmierć na miejscu poniosło 176 cywilów, w tym 9 członków załogi.

Iran ogłasza, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie ludzkiego błędu. W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię. Komunikat podkreśla, że irańskie siły zbrojne znajdowały się „na najwyższym poziomie gotowości w związku z napięciem w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi”.

Irańskie władze zapewniają, że osoby odpowiedzialne za tragedię zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Na pokładzie pasażerskiego samolotu Boeing 737-800 pod banderą ukraińskich linii lotniczych Ukrainian International Airlines byli pasażerowie z Iranu (82 osoby), Kanady (57 osób), Ukrainy (11 osób) oraz obywatele Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Samolot miał lecieć z Teheranu do Kijowa.

Władze Iranu poprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy. W Iranie znajduje się też grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn wypadku.

Już na początkowym etapie śledztwa w sprawie katastrofy ustalono, ze rakiety trafiły w kabinę pilotów.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej