Irlandia Północna. Koniec kryzysu rządowego

Główne północnoirlandzkie partie polityczne zgodziły się na ponowne współtworzenie rządu, co otwiera drogę do przywrócenia autonomicznych władz tej prowincji i zakończenia trwającego od trzech lat kryzysu politycznego.

Dwie najważniejsze północnoirlandzkie partie polityczne – Demokratyczna Partia Unionistów wspierająca pozostanie Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie oraz separatystyczna, dążąca do zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią i uniezależnienia jej od Londynu Sinn Fein zaakceptowały projekt porozumienia, nad którym politycy obu partii pracowali przez ponad dziewięć miesięcy.
- Mamy podstawę do podziału władzy i jesteśmy gotowi na to – mówi Mary Lou McDonald, szefowa Sinn Fein. - Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że przed nami stoją poważne wyzwania, ale najważniejszym wyzwaniem będzie zapewnienie prawdziwego podziału władzy opartego na równości.
13 stycznia mija termin zawarcia porozumienia – bez niego Londyn ogłosiłby nowy termin przedterminowych wyborów w Irlandii Północnej. W związku z zawarciem porozumienia teraz musi się możliwie szybko zebrać północnoirlandzki parlament, czyli Zgromadzenie Irlandii Północnej. Politycy obu partii wezwali spikera parlamentu, by wezwał posłów na jak najszybciej zaplanowane posiedzenie. 
Zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku, które kończyło konflikt w Irlandii Północnej, rząd tej prowincji muszą wspólnie tworzyć największe partie reprezentujące społeczność protestancką i katolicką, czyli obecnie właśnie DUP i Sinn Fein.
Jednak ich rząd upadł w styczniu 2017 roku wskutek licznych sporów, z których najważniejsze dotyczyły żądania Sinn Fein, by uznać irlandzki za język urzędowy oraz sprawy wyjaśniania i rozliczania zabójstw dokonanych podczas konfliktu. Od tego czasu Irlandia Północna pozostawała pod bezpośrednim zarządem Londynu.
Znaczenie północnoirlandzkiego Zgromadzenia wzrośnie także z tego powodu, że zgodnie z postanowieniami porozumienia zawartego przez rząd brytyjski z Unią Europejską, będzie ono co cztery lata decydować, czy Irlandia Północna pozostanie częścią jednolitego unijnego rynku.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej