Kryzys w brytyjskim handlu. W tle brexit

Brytyjskie zrzeszenie handlu - British Retail Consortium - informuje, że całkowita sprzedaż w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku spadła o 0,1 proc. To pierwsza sytuacja od 25 lat, kiedy go odnotowano. Winę za zmianę trendu ponosi niepewność gospodarki związana z Brexitem, który ma nastąpić z końcem stycznia.

Brytyjskie konsorcjum potwierdza obawy analityków. Informuje, że całkowita sprzedaż spadła o 0,1 proc., co oznacza pierwszy spadek sprzedaży rok do roku od 1995 r. Z oficjalnych danych wynika, że sprzedaż była szczególnie słaba w listopadzie i grudniu (spadek o 0,9 proc.).

Oddzielne dane przygotował Barclaycard, wskazując, że o ile zaufanie konsumentów odrobinę wzrosło o tyle nie wpłynęło to na zwiększone wydatki na święta.

Firma, która przetwarza prawie połowę wszystkich brytyjskich transakcji debetowych i kredytowych, poinformowała, że wzrost wydatków konsumpcyjnych w rzeczywistości nawet spadł, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację.

- Wielka Brytania dwukrotnie stanęła przed perspektywą Brexitu bez porozumienia, a także zmagała się z okresem politycznej niestabilności aż grudniowych wyborów do Izby Gmin, co wpłynęło na handel w okresie świątecznym – informują eksperci. I dalej: - Detaliści również stanęli w obliczu licznych wyzwań, ponieważ konsumenci wydają pieniądze bardziej ostrożnie niż jeszcze rok temu.

Dane z obu raportów nie obejmują całego rynku detalicznego, bo wykluczono z nich np. zakupy za pośrednictwem Amazona. Jak zwrócono uwagę, na platformie Amazon odbywa się obecnie 20 proc. wszystkich zakupów w sieci.

Brytyjskie konsorcjum handlu przestrzega, że dane odzwierciedlają pogarszającą się kondycję handlu w Zjednoczonym Królestwie. I nie są szacunkami dotyczącymi tej gałęzi gospodarki, ale realnymi makroekonomicznymi danymi zebranymi od sprzedawców detalicznych i hurtowych.

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej