Kasta broni się przed reformami. PAD wytyka sędziom hipokryzję

Prezydent Andrzej Duda zamieszcza na Twitterze stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa sprzed 11 lat. W dokumencie jest mowa o tym, że „apelowanie do sędziów o aktywny udział w akcjach protestacyjnych” i „stwarzanie środowiskowej presji” mogą zagrażać niezależności sądów. W sobotę, ulicami Warszawy przeszedł „Marsz Tysiąca Tóg”. Sędziowie protestowali przeciwko reformie sądownictwa.

„Jak podsumował to pewien Mecenas, który przesłał mi przed chwilą poniższy dokument z 2009 roku (!): »Niezłe... najbardziej mordercza jest hipokryzja.« Rzeczywiście. Tyle powiem." - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

W dokumencie pochodzącym z 8 stycznia 2009 roku zawarte jest stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie akcji protestacyjnych organizowanych w polskich sądach. KRS przypomniał, że „zgodnie z art. 178 ust. 3 Konsytucji RP sędzia nie może prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.”

Prezydent Duda zamieścił dokument, w którym zaznaczono na czerwono część tekstu. „Krajowa Rada Sądownictwa zwraca także uwagę, że apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, a przede wszystkim stwarzanie środowiskowej presji, może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.” - to fragment.

Sobotnia manifestacja w Warszawie została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". W zgromadzeniu uczestniczyli również sędziowie z 22 krajów europejskich – zaproszeni przez sprzeciwiające się reformie sądownictwa organizacje.

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej