Tradycyjna chińska medycyna przeciera Jedwabny Szlak w Istebnej- Franciszek Rozmus

China-Poland TCM Center to zagraniczny projekt zatwierdzony przez China National Administration of TCM (TCM – tradycyjna chińska medycyna). Polska jest pionierem na polu rozpowszechnianiu teorii chińskiej medycyny w Europie. W XVII wieku Polak Michael Boym przetłumaczył Kompedium Meateria Medic, jedną z najważniejszych ksiąg z zakresu TCM, i sprowadził go do Europy.

Zadaniem projektu jest spożytkowanie kultury i osiągnieć Konfucjusza, rodzinnego miasta Bianque (słynnego starożytnego doktora), oryginalnego miejsca narodzin akupunktury do rozprzestrzeniania TCM w Polsce. Celem jest zbudowanie kompleksowego miejsca z edukacją TCM, usługami medycznymi, badaniami, wymianą kulturalną i biznesową, natomiast sponsorem projektu jest Shandong University of Traditional Chinese Medicine. Prowincja Shandong jest jednym z miejsc narodzin chińskiej cywilizacji. Liczy blisko sto milionów ludzi. Słynie z „jednej góry, jednej rzeki i jednego świętego” góry Tai, miasta wód źródlanych Jinan i Konfucjusza, które są symbolem prowincji Shandong. Ponadto prowincja Shandong jest miejscem narodzin akupunktury i rodzinnym miastem przodka TCM Bin Que. Reprezentowani przez Bian Que lekarze „Qilu” TCM wywarli duży wpływ na rozwój TCM i akupunktury.

Otwarcie projektu nastąpiło w Istebnej (urokliwa miejscowość w Beskidach w woj. śląskim) gdzie przy kompleksie Istebna-Zagroń istnieje Meridian – Centrum Zdrowia i Rehabilitacji, należący do EW Medicine S. A. reprezentowany przez prezesa Leszka Łazarczyka. Na otwarcie przybyła z uniwersytetu w Szandongu kilkuosobowa delegacja z udziałem m.in. profesorów Hu Auguo i Zhou Dongmin, pod przewodnictwem pani Tian Lixin. Ze strony polskiej był obecny starosty cieszyńskiego Mieczysław Szczurek i wójt Istebnej Łucja Michałek.

Tradycyjna medycyna chińska to mądrość filozofii zbierana przez doświadczenia Chińczyków na przestrzeni tysięcy lat. To bogactwo starożytnych nauk chińskich i klucz do nauki chińskiej cywilizacji. Pokazuje związek między naturą a człowiekiem, na samoregulację życia, postępowanie prewencyjne i balans w trakcie leczenia. Należy zaznaczyć, że TCM jest otwarta na nowe pomysły i wzorce leczenia. Od czasów starożytnych tradycyjna medycyna chińska odgrywała ważną rolę we współpracy między krajami wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Shandong (SDUTCM) został założony w 1958 r. Położony w centralnej części kultury konfucjańskiej, odgrywa ważną rolę w krajowym szkolnictwie wyższym. Na powierzchni 133 hektarów i ma trzy szpitale stowarzyszone z ponad 3400 pracownikami, ma ponad 21 000 studentów, w tym ponad 3000 doktorantów.

 

Szkoła kładzie duży nacisk na wymianę międzynarodową i współpracę. Nawiązała też kontakty z ponad 200 uniwersytetami i szpitalami, aby rozwijać edukację TCM, badania, opiekę zdrowotną, komunikację akademicką. Zajmuje się aktywnie promowaniem tradycyjnej chińskiej medycyny w skali międzynarodowej.

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej