Kuszenie nowego rządu Irlandii Północnej

Na dwa tygodnie przed Brexitem Irlandia Pónocna powołuje nowy rząd - po wieloletnim kryzysie. Brytyjski premier Boris Johnson składa Irlandczykom z północy obietnie mocnego wsparcia, bo Belfast coraz częściej mówi o możliwości zjednoczenia z Irlandią, która pozostaje w Unii Europejskiej.

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiada w Belfaście mocne wsparcie dla północnoirlandzkich partii politycznych, które utworzyły w sobotę nowy rząd.
- To, co dziś jest wspaniałe, to fakt, że północnoirlandzcy politycy odłożyli różnice na bok, podjęli działania i pokazali przywództwo - mówi Johnson chwilę po spotkaniu z pierwszą minister Arlene Foster z Demokratycznej Partii Unionistów i zastępczynią pierwszej minister Michelle O'Neill z Sinn Fein.
Północnoirlandzki rząd oznacza dla mieszkańców zmiany - na plus - w kwestii ochrony zdrowia, edukacji i walki z przestępczością. Będą przede wszystkim sami rządzić prowincją zgodnie z dość dużą autonomią - dotychczas decyzje w sprawie Belfastu podejmowano w Londynie. Johnosn deklaruje również konkretne wsparcie finansowe dla Irlandii Północnej - choć nie mówi, ile pieniędzy trafi do brytyjskiej prowincji. 
- Nie chodzi tylko o pieniądze - mówi. - Słuchamy bardzo uważnie i na pewno zrobimy wszystko, co możemy, aby pomóc.
Brytyjski i irlandzki rząd muszą spełnić złożone obietnice pomocy finansowej. Irlandia Północna potrzebuje obecnie ponad 1,5 miliarda funtów dofinansowania. To najsłabiej rozwinięta część Zjednoczonego Królestwa, która najmocniej odczuje negatywne skutki opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej