Rząd Rosji podaje się do dymisji

Dimitrij Miedwiediew, premier Rosji podaje swój rząd do dymisji. Prezydent Władimir Putin przyjmuje dymisję, ale rząd będzie pracował dalej - do powołania nowego gabinetu. Miedwiediew zostanie zastępcą szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Jeszcze nie wiadomo, jak długo będzie pracował rząd, którego rezygnację złożył na Kremlu Miedwiediew. Odchodzący premier Federacji Rosyjskiej wyjaśnia, że dymisja rządu ma umowżliwić prezydentowi Putinowi zmany w Konstytucji Federacji, które Putin zapowiadał już od jakigoś czasu. Jakie to zmiany? Chodzi m.in. o zwiększenie pełnomocnictwa parlamentu przy tworzeniu rządu i wzmacniające rolę organu doradczego - Rady Państwowej. W sprawie zmian ma odbyć się w Rosji referendum. Prezydenckie poprawki będą dityczyć systemu władzy państwowej i oznaczają zmniejszenie pełnomocnictw prezydenta i zwiększenie kompetencji Zgromadzenia Federalnego. Putin zastrzega jednak, że Rosja powinna być nadal silną republiką prezydencką.
Technicznie zapowiadana przez Putina zmiana dotyczy przede wszystkim procedury powoływania rządu Rosji. Parlament ma wyłaniać kandydaturę premiera oraz kandydatury wszystkich wicepremierów i ministrów. Prezydent nie będzie miał prawa odrzucić kandydatur, na które zgodził się parlament. Natomiast będzie nadal miał prawo do odwołania premiera, jego zastępców i ministrów w przypadku utraty do nich zaufania lub gdy nie będą wykonywać należycie swych obowiązków.
Putn zachowa jednak pełną władzę nad resortami siłowymi i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Prezydent ma mianować szefów resortów siłowych po konsultacjach z Radą Federacji.
Kadencja Władimira Putina kończy się w 2024 roku i jest ostatnią kadencją prezydenta dozwoloną przez rosyjską Konstytucję. Jednak, jak przekanują analitycy, Putin nie zrezygnuje z realnej władzy - być może będzie kierował Radą Państwową, lub parlamentem.

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej