Policjanci rozbijają odradzającą się mafię

To największa taka akcja policji od lat. 28 osób trafia do policyjnych aresztów, policjanci przejmują 39 pistoletów i karabinów oraz 1500 sztuk amunicji. Wszystko dzieje się we wtorek i środę na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w Łodzi.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 28 osób zatrzymanych, blisko 100 przeszukań i przejęte 39 sztuk broni, a także prawie 1500 sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP. W działaniach wzięło udział blisko 340 policjantów, w tym funkcjonariusze z wielu zarządów terenowych biura oraz policyjni kontrterroryści, pirotechnicy i biegli.
Zatrzymani są podejrzani o m.in. posiadanie czy handel bronią palną, w tym 5 osób dodatkowo o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Policjanci CBŚP z Kielc pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym handlem bronią i amunicją. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, grupa działała od października 2017 roku do stycznia 2020 roku. 
W niedzielę funkcjonariusze przeprowadzili akcję, w którą zaangażowanych było blisko 340 policjantów z CBŚP m.in. pirotechnicy, a także  biegli z KWP w Radomiu i Krakowie. W związku z tym, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, zatrzymania części podejrzanych przeprowadzono przy pomocy policjantów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc, Radomia i Lublina.

Skoordynowaną akcję przeprowadzono na terenie 4 województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i nie mogły się ze sobą porozumiewać.
Funkcjonariusze CBŚP przeszukali ponad 100 obiektów i zatrzymali 28 osób podejrzanych. Podczas przeszukiwań policjanci odkryli i zabezpieczyli 39 sztuk broni palnej głównie długiej, a także prawie 1500 sztuk amunicji różnych rodzajów. Zabezpieczono też części konstrukcyjne broni palnej oraz osprzęt do broni np. tłumiki dźwięku. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.
Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie prokurator przedstawił części osób zarzuty dotyczące handlu bronią palną, a pozostałym posiadania broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 5 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie przez śledczych, którzy będą teraz ustalać m. in. to, czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać, w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią, weszły w jej posiadanie. Sprawa jest rozwojowa i policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej