Brexit nastąpi zgodnie z umową. Porozumienie przegłosowane

Po krótkim kryzysie pomiędzy Izbą Gmin i Izbą Lordów brytyjski parlament przyjał ustawę o wyjścu z Unii Europejskiej zgodnie z podpisanym przez rząd Borisa Johnsona z Brukselą pozorumieniem. 31 stycznia koniec brytyjsko-europejskiego mariażu.

Brytyjski parlament przyjął projekt ustawy w sprawie porozumieniu o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej. Choć jeszcze wczoraj - kiedy ustawa trafła do Izby Gmin z poprawkami Izby Lordów nie było to takie pewne. Posłowie z Izby Gmin odrzucili wszystkie pięć poprawek do ustawy. 
Zgodnie z parlamentarną procedurą Izba Lordów mogła dalej naciskać na utrzymanie poprawek, wycofać je lub szukać z Izbą Gmin kompromisowej wersji, do czasu uzgodnienia treści akceptowalnej dla obu izb. Tak się jednak nie stało - Izba Lordów zrobiła krok w tył, więc porozumienie z UE - po podpisaniu ustawy o brexicie - wejdzie w życie.  
Projekt ustawy trafi do Pałacu Buckingham dzisaj, czyli w czwartek. Jest to ostatni etap procesu legislacyjnego - i zwykle jedynie formalny. 
Nowe prawo uchyla ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, a także wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią.
Wejście w życie głosowanej właśnie ustawy jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania będąc członkiem Wspólnoty straci możliwość głosowania w jakichkolwiek europejskich sprawach.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej