ISIS: To my zorganizowaliśmy zamach w Londynie

Samozwańcze Państwo Islamskie przyznaje się do zorganizowania ataku w południowym Londynie, gdzie nożownik zaatakował w niedzielę 2 lutego przechodniów raniąc dwie osoby.

O organizacji ataku poinformowała agencja propagandowa Amak, ppowiązana z IS.
Napastnik, którego natychmiast po wezwaniu przez przechodniów zastrzeliła policja, był więźniem skazanym m.in. za terroryzm. 20-letni Sudesh Amman wszedł do jednego ze sklepów przy ulicy handlowej w Streatham w południowym Londynie, gdzie zaczął atakować przypadkowych ludzi, raniąc dwoje z nich. Chwilę później - po wyjściu ze sklepu - został zastrzelony przez policjantów. Przy napastniku znaleziono atrapę materiałów wybuchowych. Wcześniej zachęcał swoją dziewczynę do ścięcia głowy rodziców.
To nie pierwszy atak nożownika z IS w stolicy Wielkiej Brytanii z ostatnich miesięcy. W listopadzie 2019 podobną formę miał atak przeprowadzony przez islamistę na London Bridge. Tamtejszy nożownik, również świeżo po wyjściu z więzienia, zaatakował uczestników seminarium na temat reintegracji skazanych. 
Obaj jeszcze przed atakiem zapowiadali, że ich działania są odpowiedzią wezwania IS do atakowania ludności cywilnej w krajach "antyislamskiej koalicji".
Po ataku premier Boris Johnson zapowiada, że rząd przedstawi działania, które pozwolą skończyć z praktyką przedterminowego wypuszczania z więzień osób skazanych za terroryzm.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej