Impeachment nieskuteczny. Donald Trump zachowuje swój urząd

To było najgłośniejsze postępowanie przeciwko głowie państwa ostatniej dekady. Impeachment Donalda Trumpa nie wyszedł Demokratom – Senat odrzucił artykuły, w których zarzucano prezydentowi USA nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu.

Donald Trump nie przeszkadzał i nie utrudniał pracy Kongresu USA. Nie nadużywał również władzy w czasie kończącej się niedługo kadencji – uznali senatorowie amerykańscy, głównie republikańscy, którzy głosowali wczoraj na impeachmentem prezydenta USA. Demokraci przegrali głosowanie 19 głosami. Przegrali je dzień po dorocznym orędziu prezydenta USA o stanie państwa. Orędziu, które wypadło wyjątkowo dobrze.

O co chodziło z tym utrudnianiem pracy Kongresu? Impulsem do wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnego odsunięcia Trumpa od władzy była właśnie afera ukraińska, którą uruchomił raport sygnalisty, najprawdopodobniej pracownika amerykańskiego wywiadu, który - w piśmie do przełożonych - informował o próbach wywierania presji na Kijów przez Trumpa, który chciał, by ukraińskie władze wszczęły śledztwa w sprawie Huntera Bidena oraz rzekomej ingerencji Ukrainy w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. Środkiem nacisku miało by być m.in. zamrożenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, przyznanej jej przez Kongres i wartej blisko 400 mln dol.

Donald Trump uważa, że jest niewinny, śledztwo w swojej sprawie uznaje za motywowane politycznie i nie przyznaje się do żadnych nadużyć w polityce wobec Ukrainy.

Izba Reprezentantów w grudniu ubiegłego roku roku przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, stawiając go tym samym w stan oskarżenia. Jeden z artykułów zawierał zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie nacisku na Ukrainę, by wszczęła śledztwo wobec ukraińskiej firmy gazowej Burisma, w której wcześniej zatrudniony był Hunter Biden, syn Joe Bidena, politycznego rywala Trumpa. Drugi artykuł stwierdzał, że prezydent utrudniał Kongresowi dochodzenie w tej sprawie.

 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej