Londyn przygotował i przedstawia system imigracyjny

Rząd brytyjski przedstawia nowy system imigracyjny. Ma on umożliwić zatrudnianie na Wyspach Brytyjskich imigrantów m.in. z Europy Środkowej i Wschodniej od 2021 roku. To wymagający system, który ograniczy możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach i uniemożliwi pracę tym, którzy nie znają języka angielskiego.

System imigracyjny przedstawiony przez Wielkę Brytanię jest podobny do australijskiego, czyli wyłącznie punktowy. Punkty przyznawane są za wykształcenie - przy czym im bardziej poszukiwana jest przez Brytyjczyków specjalność, tym więcej przyznają punktów. 
Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów. Z tej liczby 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe - potencjalni imigranci będą musieli wykazać, że mają ofertę pracy od zatwierdzonego sponsora (20 pkt.), oferta pracy jest na wymaganym poziomie umiejętności (20 pkt.), oraz że znają język angielski (10 pkt).
Kolejne punkty można uzyskać, jeśli oferta pracy przewiduje zarobki pomiędzy 23 040 a 25 599 funtów rocznie (10 pkt.), powyżej 25 600 funtów (20 pkt.), jeśli praca jest w sektorze, w którym występuje deficyt (20 pkt.), jeśli aplikant ma doktorat w dziedzinie związanej z pracą (10 pkt.) i jeśli ma doktorat w naukach ścisłych, technologii, inżynierii bądź matematyce (20 pkt.).
- Nie wprowadzimy ogólnej ścieżki dla pracy wymagającej niskich kwalifikacji lub tymczasowej. Musimy przestawić naszą gospodarkę z uzależnienia od taniej siły roboczej z Europy, a zamiast tego skoncentrować się na inwestycjach w technologię i automatyzację. Dostosowanie się jest problemem pracodawców - informuje rząd w komunikacie.
Gabinet Borisa Johnsona zapewnia jednak, że ponad 3 mln obywateli państw UE, którzy już są i pracują w Zjednoczonym Królestwie będą mogli pozostać - pod warunkiem złożenia prawidłowego wniosku o status osiedleńczy. 
Zgodnie z nowym planem, wszyscy migranci będą mieli prawo dostępu do świadczeń związanych z dochodami dopiero, gdy zostanie im przyznane prawo do pobytu na czas nieokreślony, co zwykle następuje po pięciu latach. Obecnie obywatele UE w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o świadczenia, jeżeli są aktywni zawodowo.
Obywatele państw UE będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności ubiegania się o wizę w przypadku pobytów nie przekraczających sześciu miesięcy. W przypadku obywateli pozostałych państw, regulacje dotyczące przyjazdów turystycznych nie zmienią się.

 

 

 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej