Imigranci nie chcą kupować mieszkań. Szczególnie Ukraińcy, którzy zostają na dłużej

Zakup nieruchomości w Polsce planuje tylko 6 na 100 pracowników z Ukrainy – wynika z raportu "Barometr Imigracji Zarobkowej. II Półrocze 2019" przygotowanego przez Personnel Service. Mimo to udział Ukraińców w polskim rynku nieruchomości jest widoczny.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że Ukraińcy są w czołówce narodowości najchętniej kupujących mieszkania w naszym kraju. W 2018 roku nabyli ponad 2,6 tys. lokali, podczas gdy znajdujący się na pierwszym miejscu Niemcy tylko 1 tys. więcej. Eksperci wskazują, że do zwiększenia udziału Ukraińców w polskim rynku nieruchomości przyczyniłoby się m.in. wydłużenie okresu ich legalnej pracy czy ułatwienia w dostępie do kredytów. 
Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują, że w 2018 roku tylko Niemcy nabyli w Polsce więcej nieruchomości od Ukraińców. Co ciekawe, gdyby wziąć pod uwagę powierzchnię, nasi wschodni sąsiedzi znaleźliby się na czele zestawienia i to ze znaczną przewagą nad Niemcami czy Brytyjczykami. W 2018 roku łączna powierzchnia mieszkań kupionych przez Ukraińców w Polsce przekroczyła 100 tys. mkw. Eksperci wskazują, że choć te dane robią wrażenie, potencjał tkwiący w tej grupie jest znacznie większy.
- Na ten moment nabycie nieruchomości w Polsce planuje zaledwie 6% Ukraińców, co przy zestawieniu z szacunkami mówiącymi o prawie 2 milionach kadry ze Wschodu w naszym kraju, wskazuje na wciąż duży potencjał. Nie wykorzystamy go jednak bez odpowiednich zmian, które zachęcą Ukraińców do pozostania w Polsce i kupna tutaj mieszkania. Tylko co dziesiąty obywatel Ukrainy planuje, że osiedli się u nas na stałe lub na dłuższy okres. Z punktu widzenia potrzeb naszego rynku pracy ten odsetek powinien być wyższy. Wtedy też naturalnie wśród Ukraińców zwiększy się chęć do zakupu nieruchomości w naszym kraju – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.
Podkreśla on, że problemem jest nie tylko zachęcenie Ukraińców do kupna mieszkania lub inwestycji w Polsce, ale w ogóle zatrzymanie ich w naszym kraju. Zaledwie 11 proc. Ukraińców mieszka w naszym kraju dłużej niż 6 miesięcy, mimo że 57 proc. deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłuższy okres przy uproszczonej procedurze zatrudnienia. 
- Zarówno my, jak i pracodawcy apelujemy o wydłużenie okresu pracy na uproszczonej procedurze zatrudniania dla Ukraińców z 6 miesięcy do co najmniej roku. To nie tylko zminimalizuje rotację, ale też pozwoli zatrzymać część Ukraińców w naszym kraju na dłużej. Dzięki temu powiększymy grono skłonnych do zakupu mieszkań. Zwłaszcza jeżeli do tego wprowadzimy ułatwienia w zakresie dostępu do kredytów dla pracowników z Ukrainy – wskazuje Inglot.
Osiedlenie się w Polsce w dalszej perspektywie może też skłonić Ukraińców do zakładania tutaj własnych firm. W tym momencie o założeniu własnej działalności gospodarczej w Polsce myśli 6% naszych wschodnich sąsiadów. To wzrost o 2 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania.

 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej