Prezydent podejmuje decyzję ws. 13. emerytury

Prezydent Andrzej Duda podpisuje we wtorek, 25 lutego ustawę w sprawie trzynastych rent i emerytur. Rząd przyjął także projekt ws. kolejnej, czternastej emerytury - mówi przy podpisywaniu ustawy.

Mimo oporów opozycji podczas debaty nad 13. emeryturą będzie wypłacana od tego roku w wysokości najniższej emerytury w danym roku, która w 2020 r. wynosi 1200 zł brutto i nie będzie ona podlegała egzekucji.
- Dzisiaj możemy być pewni, że i czternasta emerytura w 2021 r. zostanie wypłacona. Dzisiaj przyjął to rząd. Ustawa w tej sprawie oczywiście musi przejść przez parlament, rząd dzisiaj zatwierdził ten projekt i ustawa trafi teraz do parlamentu - mówi Andrzej Duda. - Jeżeli trafi do mnie, a wierzę w to głęboko, że trafi, możecie państwo być spokojni, że także i to świadczenie zostanie podpisane, dlatego że ono jest polskim emerytom zwyczajnie potrzebne. Zawsze powtarzam - dla mnie jest bardzo ważne, najważniejsze to, żeby moim rodakom podnosił się poziom życia.
Prezydent poinformował, że obecnie prowadzone są prace nad dodatkowymi programami dla seniorów w zakresie ochrony zdrowia.
Trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Jak zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS jest dobrze przygotowany do wypłaty tego świadczenia. Jak wyjaśnia, będzie ono wypłacane w kwietniu i będzie przekazywane z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać w tej sprawie żadnego wniosku.
Trzynasta emerytura ma odpowiadać wysokości najniższej emerytury w danym roku. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto czyli na rękę 981 złotych.
Docelowo "trzynastka" ma trafić do 9 milionów 800 tysięcy osób. Całkowity koszt jej wypłaty z ZUS, KRUS i służb mundurowych ma wynieść blisko 12 miliardów złotych. Nie podlega ona zajęciom komorniczym i nie wlicza się jej do dochodu.
Podpisanie przez prezydenta ustawy oznacza, że "trzynastka" dla emerytów nie będzie świadczeniem incydentalnym, ale będzie wypłacana każdego roku.

 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej