Brytyjczycy i Niemcy odpowiadają za 24 proc. inwestycyji w polskie nieruchomości. Rodzimy kapitał nadal ze znikomym udziałem

Na polski rynek nieruchomości komercyjnych pieniądze płyną głównie z innych krajów europejskich, regionu Azji i Pacyfiku oraz RPA. Najwięcej wydają u nas Brytyjczycy i Niemcy, którzy w 2019 roku odpowiadali za aż 24 proc. wartości transakcji. Udział polskiego kapitału nadal jest znikomy. W 2019 roku wartość wszystkich transakcji przekroczyła 7,7 mld euro, przy czym polskie podmioty odpowiadały za zaledwie 2 proc. tej kwoty. Największą popularnością inwestorów z różnych stron świata cieszy się sektor biurowy.

- Polska to największy rynek w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wartości transakcji inwestycyjnych. Utrzymujemy bardzo silną pozycję i przyciągamy inwestorów zagranicznych z różnych stron świata. Atrakcyjne jest dla nich zarówno nasze położenie, silna pozycja gospodarcza, jak i stabilne wskaźniki makroekonomiczne. Szkoda jednak, że nie radzimy sobie zbyt dobrze z angażowaniem rodzimego kapitału, którego udział nie przekracza 2 proc. Polscy inwestorzy są bardzo zainteresowani rynkiem nieruchomości komercyjnych, ale nie funkcjonują skuteczne ramy prawne umożliwiające inwestowanie w ustrukturyzowany sposób. Zapowiedź powrotu do implementowania formuły REIT daje nadzieję na większe uczestnictwo polskiego kapitału w zakupach nieruchomości komercyjnych, ale są to bardzo wstępne sygnały i niestety nie spodziewamy się szybkiego wprowadzenia REIT-ów w Polsce – mówi Przemysław Łachmaniuk, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych CBRE.

Kto inwestował najwięcej?

Za 24 proc. wartości transakcji w 2019 roku odpowiadali inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tuż za nimi uplasowali się Czesi, Australijczycy i Austriacy. Pierwszą ósemkę najaktywniejszych inwestorów domykają kupujący z RPA, Singapuru i Szwajcarii. W sumie inwestorzy z tych ośmiu krajów odpowiadają za aż 67 proc. wartości transakcji zawartych w 2019 roku.

Biorąc pod uwagę poszczególne regiony świata, prym w wartości transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wiodą Europejczycy. Odpowiadają oni za niemal połowę inwestycyjnego tortu. Spory udział mają też inwestorzy z regionu Azji i Pacyfiku, głównie z Australii i Singapuru.

Eksperci zwracają uwagę, że choć udział polskiego kapitału w wartości transakcji w 2019 roku wyniósł zaledwie 2 proc. jest to wzrost o cały punkt procentowy w porównaniu rok do roku. CBRE widzi wzmożone zainteresowanie rynkiem nieruchomości komercyjnych inwestorów indywidualnych. Nie zmienia to jednak faktu, że bez odpowiednich zachęt i instrumentów m.in. w postaci REIT-ów skokowy udział polskich inwestycji jest mało realny.

Biura produktami inwestycyjnymi pierwszego wyboru

Największy udział w rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne miały transakcje biurowe. W 2019 roku w biura zainwestowano 3,8 mld euro, czyli 50 proc. ogólnego wolumenu. Największą transakcją była sprzedaż budynku A kompleksu Warsaw Spire za 386 mln euro przez Madison oraz Ghelamco grupie Immofinanz.

Kolejnym sektorem pod względem zainwestowanego wolumenu był sektor obiektów handlowych. Ulokowano w niego 1,92 mld euro, czyli 25 proc. ogólnego wolumenu. Największą transakcją w sektorze, jak i ogólnie na rynku była transakcja portfela galerii handlowych opiewająca na ok. 600 mln euro i polegająca na wykupieniu przez Cromwell udziałów zewnętrznych inwestorów w funduszu Cromwell Retail Polish Fund.

Trzecim sektorem pod względem ulokowanego kapitału był sektor obiektów przemysłowo-magazynowych, w który ulokowano 1,54 mld euro, co stanowiło 20 proc. wartości rynku w 2019 roku. Jedną z największych transakcji w tym sektorze była sprzedaż obiektów Amazon Pabianice oraz Amazon Bolesławiec dokonana przy rekordowej stopie kapitalizacji wynoszącej 4,25 proc.

- Warto też odnotować świetne wyniki na rynku hotelowym, gdzie wartość transakcji wyniosła ponad 298 mln euro. To aż o 150 proc. więcej niż w 2018 roku, co wyraźnie wskazuje na rosnące zainteresowanie tym segmentem wśród inwestorów zagranicznych – podsumowuje  Łachmaniuk.

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej