Pacjentów z koronawirusem coraz więcej. Ale czują się w miarę dobrze

Potwierdzono szósty przypadek koronawirusa w Polsce – mówi Łukasz Szymowski, minister zdrowia. Pacjent trafił do szpitala w Ostródzie po krótkiej kwarantannie domowej, którą odbył po powrocie z Niemiec.

- Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał z Niemiec pierwszy pacjent z koronawirusem. Ten pacjent był w kwarantannie domowej cały czas i teraz jest w szpitalu w Ostródzie - powiedział min. Szumowski na konferencji prasowej.

Żadnemu z szóstki chorych na Covid-19 pacjentów polskich szpitali nie grozi śmierć, wszyscy czują się względnie dobrze.

Minister poinformował również, że wszyscy którzy zostaną skierowani na kwarantannę – domową, czy szpitalną – muszą jej rygorystycznie przestrzegać. W innym wypadku będą „podlegać pod kodeks karny”. - Przede wszystkim jednak apeluję o rozsądek i odpowiedzialność – mówił Szymowski podczas konferencji prasowej.

Minister zaapelował również o rozsądek – szczególnie w obszarze robienia zapasów.

- Na dzisiaj nie ma żadnych danych, żeby polska gospodarka miała mieć braki w zakresie produktów żywieniowych, czy produktów czystościowych. Podobnie jak z lekami. Nie ma danych na to, że łańcuch dostaw został na dziś zaburzony do Polski – przekonywał. - Przypominam, nie ma w tej chwili zaburzonych łańcuchów dostaw. Fabryki, które są zlokalizowane, już samych specyfików, a nie substancji czynnych, które są zlokalizowane na świecie i w Europie, mają zapasy tych substancji czynnych - zgodnie z informacją, którą miałem w Brukseli ze strony Europejskiej Agencji Leków. W tej chwili nie przewidujemy, aby były zaburzone dostawy. Ale oczywiście popyt jest większy.

Rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus wywołuje chorobę układu oddechowego COVID-19, która charakteryzuje się wysoką gorączką, dusznościami, kaszlem, bólami mięśni i zmęczeniem.

Obecnie w całym kraju ponad 1,3 tys. osób przebywa w kwarantannie, a ponad sześć tys. jest objętych nadzorem sanitarnym.

 

 

 

p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej