Ruszył proces oskarżonych o zestrzelenie samolotu MH17

Ruszył proces oskarżonych o zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad Ukrainą w lipcu 2014 roku. Proces, który będzie się toczył zaocznie, bo choć międzynarodowi śledczy ustalili kto zestrzelił samolot, Rosja odmówiła wydania morderców. Wiadomo, że samolot został zestrzelony z rosyjskiego systemu rakietowego Buk rosyjskiej jednostki wojskowej stacjonującej w Kursku.

W poniedziałek 9 marca w Amsterdamie rozpoczął się proces 3 Rosjan i Ukraińca oskarżonych o zabójstwo w związku z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga lecącego nad wschodnią Ukrainą do Kuala Lumpur w lipcu 2014 roku. Zginieło wówczas 298 osób, w tym 196 obywateli Holandii.
Rosjanie Igor Girkin, Oleg Pułatow i Siergiej Dubinski oraz Ukrainiec Leonid Charczenko - wszyscy trzej walczący w strukturach prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie - są oskarżeni o ten zamach. Jednak armia i administracja rosyjska odmawiają wydania zamachowców, twierdząc, że samolot został zestrzelony przez ukraińską armię. 
Proces potrwa prawdopodobnie do przyszłego roku - same akta sprawy liczą 36 tys. stron.  
Krewni ofiar katastrofy zorganizowali w niedzielę milczący protest naprzeciwko rosyjskiej ambasady w Hadze.
Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie rozpoczynającego się procesu. 
"MSZ z zadowoleniem odnotowuje przewidziane na 9 marca 2020 roku rozpoczęcie, przed organami sprawiedliwości Królestwa Niderlandów, procesu sądowego mającego na celu wyjaśnienie prawdziwych okoliczności oraz ustalenie winnych zestrzelenia nad terytorium Ukrainy, kontrolowanym przez wspierane przez Rosję siły separatystyczne samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych MH17 w dniu 18 lipca 2014 roku" - informuje polska dyplomacja.


p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej