Uczelnie, szkoły i przedszkola zamknięte na dwa tygodnie

Zamknięte będą wyższe uczelnie, szkoły i przedszkola – na pewno do końca marca. Być może dłużej. Do kina także nie pójdziemy. Wszystkie imprezy kulturalne i oświatowe zostaną odwołane. Co więcej – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odwołuje ćwiczenia rezerwy. Wszystkie, które się miały odbyć do końca maja.

W Polsce potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki informuje o zamknięciu placówek oświatowych. Minister zdrowia radzi unikać większych skupisk ludzkich – przy czym nie chodzi już wyłącznie o imprezy masowe, ale także tak podstawowe codzienne rzeczy, jak korzystanie z komunikacji publicznej.

- Należy zachować daleko idący rozsądek. Spacer z dzieckiem jest wręcz wskazany, ale już jazda autobusem nie jest wskazana. Podstawowa zasada polega na tym, żeby unikać skupisk ludzkich - wyjaśnia minister Łukasz Szymowski.

Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy – to w związku z koniecznością zajęcia się dziećmi, których nie będą przyjmować szkoły. Część zajęć będzie się odbywać w systemie e-learningowym.

- Nie znamy natury koronawirusa. Ten wirus szybko potrafi się mutować. Być może będziemy musieli przez dłuższy czas z wirusem żyć. Przyjmowanie założenia, że latem wszystko będzie w porządku, byłoby nieodpowiedzialne. Lepiej założyć najgorszy możliwy scenariusz, czyli szerokie rozprzestrzenianie się wirusa po różnych grupach społecznych. Lepiej zastosować działania, które może ktoś za pół roku opisze jako nieco nadmiarowe - mówi premier Morawiecki.

 

 


p

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej