Spłaty kredytów będą zawieszone? KNF bada propozycję UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje wakacje kredytowe dla konsumentów, którzy złożą wnioski o nie do instytucji finansowych i banków. Opinię w tej sprawie będzie wydawać Komisja Nadzoru Finansowego, która właśnie bada propozycję UOKiK.

Czy rozwiązanie proponowane przez UOKiK znajdzie się w specustawie przeciwdziałającej ekonomicznym skutkom epidemii koronawirusa w Polsce? Na takie rozwiązanie liczy ponad milion klientów polskich banków, którzy w związku z zamrożeniem działalności polskiej gospodarki mogą mieć problemy ze spłatą rat.

UOKiK zaproponował, aby instytucje finansowe – banki i firmy pożyczkowe - wstrzymywały spłaty rat kredytów na przynajmniej trzy miesiące (choć jest rówież opcja roczna). Rozwiązanie miałoby dotyczyć kredytów konsumenckich i hipotecznych. Takie wakacje kredytowe wchodziłyby w życie pod warunkiem złożenia przez klienta odpowiedniego wniosku. UOKiK zastrzega, że zgodnie z propozycją okres zawieszenia umowy nie byłby traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie uległyby przedłużeniu o zawieszenie wykonywania umowy.

Rozwiązanie proponowane przez urząd antymonopolowy bada obecnie Komisja Nazdoru Finansowego. KNF podkreśla, że traktuje propozycje jako „roboczą i wyjściową”. - Jest ona obecnie opiniowana również przez inne instytucje – informuje KNF.

Jeżeli rozwiązanie znajdzie uznanie innych urzędów, znajdzie się w specustawie dotyczącej przeciwdziałaniu ekonomicznym skutkom epidemii dla polskiej gospodarki. Rząd rozważa umieszczenie ich w w części głównej ustawy.

 

 

 

p

 

 

Zamach w Smoleńsku a sądy i instytucje państwa
Przywrócić sądy Polakom – skrót diagnozy- Stanisław Możejko
Kryzys polityczny w Brazylii
Groźby śmierci wobec prezydenta Dudy

Wspomóż nas!

Jeśli czytałeś lub słuchałeś...

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do subskrybcji!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej